środa, 6 sierpnia 2008

Puma platforma mobilna AMD

Puma to nie tylko zwinny drapieżnik czy jedna z marek sportowych. Puma to także najnowsza platforma mobilna firmy AMD. Notebook z AMD Puma zapewnia płynne wyświetlanie obrazu w jakości HD, służy do oglądania filmów Blu-Ray, grania i słuchania muzyki, zatem na pewno zadowoli użytkowników domowych. W ofercie nie zabrakło jednak konstrukcji Pumy adresowanych na rynek małych i średnich przedsiębiorstw.

Dlaczego Puma? Mianem drapieżnego kota opatrzono as z rękawa AMD, wyciągnięty w walce o dominację na globalnym rynku mikroprocesorów. To kolejny krok w kierunku większej wydajności i szybkości notebooków. Jedną z kluczowych innowacji jest dwurdzeniowy procesor AMD Turion X2 Ultra. Do tego płyta główna z mobilnym chipsetem AMD. Chipset ten może obsługiwać do 14 portów USB oraz pozwala podłączyć do sześciu urządzeń SATA (w tym zewnętrznych urządzeń korzystających z eSATA, np. dysku zewnętrznego). Układ szczyci się o ponad 40% szybszym, niż kontroler Intela, modułem WiFi oraz załączonymi kartami graficznymi serii Radeon 3000.

Piotr Misiurski z firmy Henwar przyznaje, że producent najwięcej miejsca poświęcił kartom graficznym zintegrowanym z chipsetem, które wspierają DirectX 10.1. (w Centrino wsparcia takiego nie ma lub jest tylko software’owe). Dzięki nim obraz na platformie AMD Puma ma być jeszcze bardziej realistyczny. Karty układu obsługują także funkcję tzw. grafiki hybrydowej. Dzięki zastosowaniu opisanych technologii jakość grafiki w Pumie stanowi najmocniejszy punkt.

Puma oparta jest na technologiach ATI Hybrid Graphics oraz ATI SurroundViev. Pod nazwą ATI Hybrid Graphics kryją się rozwiązania odpowiedzialne za zwiększenie wydajności i energooszczędności układów graficznych. W sytuacji, gdy występuje większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową, karta graficzna zaprzęga do współpracy zintegrowany z płytą główną układ GPU (układ przetwarzania grafiki). Zapewnia on utrzymanie płynności w najbardziej wymagających animacjach trójwymiarowych (np. w najnowszych grach 3D) . Dla użytkowników, którzy pracują na aplikacjach biurowych i którzy potrzebują wydłużonego czasu działania baterii, pomocna jest technologia Power Express, pozwalająca na całkowite wyłączenie samodzielnego GPU. Rozwiązanie to umożliwia dostosowywanie wydajności i związanego z nią poboru mocy do aktualnie wykonywanej przez notebook pracy, podobnie jak w technologii Vari-Bright, która w dynamiczny sposób zarządza siłą podświetlenia matrycy LCD.

Z kolei technologia ATI SurroundView pozwala na wyświetlanie obrazu na czterech i więcej monitorach, pod warunkiem, że w notebooku zainstalowane są dwie karty graficzne: zintegrowana i samodzielna. To może się przydać wielu osobom pracującym z obszernymi dokumentami graficznymi lub arkuszami kalkulacyjnymi.

Zdaniem Dyrektora Handlowego Henwar - Pawła Maliszewskiego: „Puma niewątpliwie pod względem wydajności przewyższa intelowskie Centrino w wersji Santa Rosa. Stanowi tym samym odpowiedź na rosnące zainteresowanie konsumentów notebookami, które łączą w sobie lekkość i małe wymiary z wysoką wydajnością oferowaną do niedawna przez komputery stacjonarne. Z opisanymi powyżej atutami AMD Puma ma wielką szansę, by jej logo stało się równie popularnie, co logo Intel Centrino. Tym bardziej, ze w portfolio produktowym w firmie Henwar.pl można znaleźć notebooki z najpopularniejszym rozmiarem matrycy (15,4 cala), a także rozwiązania z ekranami 12 cali i komputery klasy DTR zastępujące komputery stacjonarne - mające ekran o przekątnej co najmniej 17 cali”.

Brak komentarzy:

Procesory Atom z WiFi

Rosepoin Jeśli myśleliście, że linia procesorów Intel Atom już wygasła, mylicie się. Firma chce wprowadzić nową wersję z tej rodziny o naz...